За останні кілька десятиліть мака набула популярності в усьому світі як природний засіб від певних проблем зі здоров’ям, включаючи безпліддя та низький статевий потяг.
Рослина мака, науково відома як Lepidium meyenii , іноді називають перуанським женьшенем.
Перуанська Мака - це хрестоцвітий овоч , споріднений брокколі, цвітній капусті, білокачанній капусті та капусті.
Батьківщиною маки є високі плато перуанських Анд.
Насправді жителі Анд вирощують маку більше 2000 років. Це одна з небагатьох їстівних рослин, яка може вижити в суворих погодних умовах на висоті понад 4000 метрів (13 123 футів) у перуанських Андах.
Традиційно жителі Анд використовували маку як їжу, вживаючи її у вигляді ферментованого напою або каші. Крім того, жителі Анд використовували маку як природні ліки для лікування різних захворювань, таких як респіраторні та ревматичні захворювання.
Попит на продукти з маки в останні роки зріс, ймовірно, через твердження, що рослина може сприяти лібідо та фертильності.
Через зростання попиту на маку в усьому світі люди почали масово вирощувати цю рослину в інших частинах світу, включаючи гірську провінцію Юньнань у Китаї.
Корінь маки, частина рослини, яка найчастіше використовується, містить клітковину, амінокислоти, вітаміни та мінерали.
Він також містить інші біологічно активні сполуки, включаючи макаміди, макаридин, алкалоїди та глюкозинолати, які, як вважають, відповідають за лікувальні переваги маки.
Незважаючи на те, що люди стверджують, що мака підтримує здоров’я багатьма способами, дослідження наразі обмежені, а результати досліджень щодо її впливу неоднозначні. Потрібні додаткові дослідження щодо ефективності маки.Деякі дані свідчать про те, що прийом концентрованих добавок маки може принести користь людям зі зниженим лібідо або сексуальним бажанням.Обмежені дані свідчать про те, що мака може допомогти покращити сексуальний потяг у деяких людей. Однак наразі дослідження обмежені.
Прийом добавок маки може допомогти покращити певні аспекти фертильності у людей зі спермою.
Наприклад, дослідження показали, що прийом маки може допомогти покращити концентрацію сперми або кількість сперматозоїдів на мілілітр сперми. Концентрація сперматозоїдів тісно пов’язана з чоловічою фертильністю.
Дослідження 2020 року оцінювало вплив маки на 69 чоловіків, у яких був діагностований легкий низький рівень сперматозоїдів або знижена рухливість сперматозоїдів. Рухливість сперматозоїдів - це здатність сперматозоїдів правильно плавати.
Прийом 2 грамів маки на день протягом 12 тижнів значно покращив концентрацію сперми порівняно з плацебо. Однак не було істотної різниці в рухливості сперматозоїдів між групами лікування та плацебо.
Хоча ці результати багатообіцяючі, наразі дослідження обмежені. Необхідні добре сплановані дослідження, щоб дослідити вплив добавок маки на якість сперми та інші аспекти чоловічої фертильності.
Менопауза відбувається природно у людей, які мають менструацію. Це час життя, коли місячні припиняються назавжди.
Природне зниження естрогену, яке відбувається в цей час, може спричинити низку симптомів, деякі з яких люди можуть вважати неприємними. До них відносяться припливи , сухість піхви, перепади настрою, проблеми зі сном і дратівливість.
Деякі дослідження показують, що мака перуанська може принести користь людям, які переживають менопаузу, допомагаючи полегшити деякі симптоми, включаючи припливи та переривання сну.
Огляд 2011 року, який включав чотири високоякісні дослідження, виявив деякі докази того, що лікування макою сприятливо впливає на симптоми менопаузи.
Проте дослідники відзначили, що недостатньо доказів, щоб визначити безпеку чи ефективність маки для лікування симптомів менопаузи.